Popis funkčnosti systému Azael

Vkládání příloh a jejich správa

V administraci v sekci textů je odkaz „přílohy“. Přílohy můžete členit do struktury adresářů a podadresářů, stejně jako jste tomu zvyklí u správy souborů na Vašem počítači. Vytvoříte-li adresář a chcete-li do něj přílohu nahrát, kliknete na tento adresář, a tím se dostanete přímo „dovnitř“ adresáře. Zde zvolíte z lokálního pevného disku soubor, který chcete nahrát, a tlačítkem ho nahrajete.

Příloha bude potom mít na internetu následující adresu:
http://www.domena.cz/prilohy/nazev_souboru

Konkrétní soubor, např. obrazek.jpg, bude mít na doméně fotokoutek.cz tuto adresu:
http://www.fotokoutek.cz/prilohy/obrazek.jpg

Pokud budete počítat s tím, že soubor obrazek.jpg umístíte do nějakého adresáře, bude tento adresář (více adresářů) v adrese těsně před souborem a bude oddělen lomítkem. Např. v přílohách umístíte soubor obrazek.jpg do adresáře „aktuality“, a tak bude mít tento obrázek adresu:
http://www.fotokoutek.cz/prilohy/aktuality/obrazek.jpg

Přílohou se samozřejmě nerozumí pouze obrazový formát jako např. jpg, gif, png, bmp, tif, ale také ostatní nejčastěji používané typy souborů jako doc, xls, pdf, psd, ppt a další.

Od verze 2.31 jsou v nahrávaných souborech zaměněny mezery za pomlčky, diakritika je automaticky odstraněna (á > a, ž > z) a velká písmena jsou nahrazena malými.

Soubor „Před našimi vraty.jpg“ bude nahrán ve tvaru „pred-nasimi-vraty.jpg“

K čemu přílohy slouží

Souborové přílohy slouží jako doplněk k textům. Přílohy mohou být přímé, tj. některé obrazové formáty, které k textu přiložíte a ony se zobrazí u textu jako obrázek. Nebo nepřímé, tj. vložíte odkaz na soubor, který si čtenář článku musí stáhnout k sobě na počítač a otevřít v nějakém programu. Příkladem může být soubor *.doc otevřený v programu word nebo třeba soubor *.psd otevřený v programu adobe photoshop. Přílohy mohou článek či text oživit a doplnit a někdy jsou i jeho nedílnou a nezbytnou součástí.

Tato funkcionalita byla přidána ve své základní podobě ve verzi 2.20

Screenshoty administračního rozhraní

Administrace galerií
Přehledný strom vložených galerií
Přehled fotografií v náhledech
Přehled fotografií v seznamu
Editor textů
Administrace knihy návštěv
Přehled uživatelů
Správa fotografické techniky
Barevné kategorie
Štítky
Hromadné nahrávání fotografií přes FTP
Správa uživatelů a jejich oprávnění