Webová fotogalerie snadno a rychle

Kromě samotných galerií, a fotografií v nich se nacházejících, je v současné době možné mít na webových stránkách další základní i rozšířené doplňky. Tyto doplňky by měly souviset s obsahem a zaměřením webu, aby příliš nemátly návštěvníky.

Základní doplňky

V základním konceptu webové galerie je zabudována kniha návštěv s antispamovou ochranou. Návštěvník Vaší webové fotogalerie Vám může zanechat vzkaz, zatímco antispamová ochrana zajišťuje, že kniha návštěv nebude cílem robotů, kteří generují nežádané reklamní záznamy.

Nadstandartní doplňky

Anketní systém 200 Kč

Jistě se občas chcete Vašich návštěvníků zeptat na jejich názor a ne vždy se k tomu hodí pouze komentáře (pod článkem, pod fotografií). A právě proto existuje anketní systém. Snadno vložíte otázku a možné odpovědi a je již na čtenářích, jak budou hlasovat. Anketu tvoří jedna otázka a teoreticky nekonečně mnoho odpovědí (reálně 2 - 6 odpovědí). Anketa funguje i ve více jazykových mutacích. Primární anketa může být umístěna kdekoliv na stránce a jakoukoliv další anketu si můžete sami vložit do vašich článků.


Atributy 100 Kč

Standardně můžete ke jménu fotografie připojit například popis, referenční číslo (archivační číslo Vaší fotografie), datum vzniku, v rozšířeních například klíčová slova, exif atd. Atributy využijete, pokud chcete přiřadit fotografiím speciální popisky. Např. byste rádi kromě popisu psali ke každé fotografii specifikaci, za jakého počasí byla pořízena nebo zda byl použit blesk. Navíc si můžete nové atributy snadno sami vytvářet v administraci.


Barevné kategorie 100 Kč

Pokud fotografujete barevně, bude tento doplněk neotřelým zpestřením Vaší galerie. Při nahrávání fotografie systém rozezná barevnost obrázku a zařadí jej do barevných kategorií. Toto zařazení můžete kdykoliv uživatelsky měnit. Návštěvník Vašich webových stránek poté může kliknutím na barevnou škálu procházet fotografie dle jejich barevnosti. Toto rozšíření je navázáno na doplněk kategorie.


Blog (články) 400 Kč

Základem každého dobrého webu jsou informace. Tyto informace se nejlépe a nejúčiněji dostanou k vašim návštěvníkům prostřednictvím textu. Je úplně jedno jakého zaměření váš web je, ale je dobré se podělit s ostatními o vaše zkušenosti či zážitky v krátkých „blogových“ zápiscích, či v rozsáhlejších článcích. Pokud jste fotograf, můžete v článcích popisovat vaše zkušenosti s různou fotografickou technikou, rady a tipy pro méně pokročilé fotografy nebo třeba jen popsat dojmy z vaší poslední fotografické výpravy. Blog by neměl chybět na žádné fotografické stránce.


Formuláře 300 Kč

Jistě jste občas zatoužili po cílené zpětné vazbě od návštěvníků Vašeho webu a to né formou komentářů, ale přímo položených otázek, na které by uživatelé odpovídali. Nyní si v administraci snadno vytvoříte formulář, který může obsahovat textová pole jednořádková nebo víceřádková, zaškrtávací checkboxy nebo výběrové selectboxy. Určíte si, která pole jsou povinná a která nikoliv a formulář vložíte přímo do těla některého z textů na webových stránkách. Pokud uživatel tento formulář vyplní, odešle se jeho obsah na Váš email. Formuláře využijete pro všechny druhy přihlášek na vámi vedené workshopy a semináře!


Fotografická technika 100 Kč

Většina fotografů používá více objektivů a někteří dokonce i více fotografických těl. Aby měl návštěvník webové galerie přehled, jakou technikou byla daná fotografie pořízena, můžete ke každé fotografii přiřadit fotoaparát, objektiv a film (v dnešní době digitální fotografové mohou uvádět např. ISO). Vaše technické vybavení si v administraci snadno přednastavíte a pod vkládanou fotografií již jen vyberete ze seznamu. Pod fotografií se bude tato Vámi zadaná technika zobrazovat automaticky ve formě odkazu, který bude sdružovat fotografie např. pořízené stejným objektivem...


Hromadné nahrávání fotografií přes FTP 200 Kč

Hromadné nahrávání se výborně hodí pro nahrávání více fotografií stejného tématu. Přes FTP (viz nápověda: jak se připojit k FTP) nahrajete Vaše fotografie do adresáře „ftp“ a v administraci všechny tyto fotografie hromadně označíte a vložíte např. pod názvem „Dovolená 2009“ do galerie. Ušetří Vám to mnoho času s postupným nahráváním fotografií.


Jazykové mutace 400 Kč

Základní jazyková mutace se skládá ze základního (primárního) jazyka a druhého (sekundárního) jazyka, např. čeština a angličtina. Za každý další (třetí, čtvrtý...) je příplatek 50 Kč. Mutací se rozumí možnost překladu do jiného než primárního jazyka. Přeloženy jsou pevné součásti stránky, tedy menu, lišty nadpisů, navigace u fotografií atd. V této chvíli je dostupný překlad český, anglický a německý. Pokud budete potřebovat např. překlad španělský a španělštinu umíte, tak není problém poskytnout Vám příslušné fráze k překladu a my zajistíme následnou implementaci do webových stránek. Všechny názvy a popisy fotografií a také články je možné v administraci vyplňovat v tolika jazycích, kolik máte zprovozněných jazykových mutací.


Klíčová slova 200 Kč

Další funkce pro usnadnění orientace návštěvníka na Vašich webových stránkách jsou klíčová slova. Zadávají se při vkládání fotografie nebo při její editaci a měly by co nejvěrněji charakterizovat obsah fotografie. Na každé s klíčových slov je možné pod fotografií kliknout a vybrat z celé galerie fotografie, které obsahují stejná klíčová slova.


Komentáře fotografií 200 Kč

Pokud návštěvníka Vaše fotografie zaujme, většinou jí chce slovně pochválit. Umožněte mu to zavedením komentářů pod jednotlivé fotografie. Samozřejmostí je antispamová ochrana proti reklamním zápisům automatických robotů. Na vzkazy můžete jako majitel webu z administrace odpovídat a také můžete nevhodné nebo vulgární vzkazy mazat.


Lokalizace fotografie na mapě 300 Kč

Velice oblíbeným doplňkem webových galerií se stává propojení fotografie a místa jejího pořízení. Tohoto propojení lze jednoduše dosáhnout zadáním přesných souřadnic při vkládání fotografie. V administraci je podrobý návod, jak snadno na internetu získáte souřadnice místa a jaký je nejvhodnější formát souřadnic. Fotografie jsou s mapou obousměrně propojeny tzn. z fotografie se dostanete na její umístění na mapě a z mapy na fotografii. Dodavatelem mapového podkladu je společnost Google.

Příklad použití na http://www.michalkupsa.cz


Možnost připojit jednotlivé galerie k článkům 150 Kč

Chcete k Vašim článkům připojit úhlednou fotogalerii, která se bude zobrazovat pod textem? Není nic snazšího, než použít tohoto doplňku. V administraci klasicky vytvoříte speciální galerii, do níž nahrajete přes webové formuláře fotografie a následně jednoduše propojíte článek s touto galerií. Získáte velice přehledný doplněk k Vašemu textu, který bude mít navíc všechny výhody standardní galerie (klíčová slova, vyhledávání, změna pozadí, fotografická technika...).


Mračno klíčových slov 200 Kč

Mračno klíčových slov nebo také anglicky „tag cloud“ slouží k přehlednému zobrazení nejpoužívanějších klíčových slov ve vaší galerii. Tato klíčová slova jsou odlišena podle jejich četnosti velikostí a barvou takovým způsobem, aby nejčastěji používaná klíčová slova byla pro návštěvníka nejviditelnější.

Příklad použití na www.fotokrajina.cz (vpravo dole)


Newsletter, novinky pro Vaše návštěvníky 200 Kč

Rádi byste návštěvníky vašich stránek průběžně informovali o novinkách, vašich nových fotkách a článcích? Pak je rozšíření „newsletter“ právě pro Vás. Uživatelé si mohou na svou emailovou adresu zapsat odebírání novinek a vy jim je můžete snadno posílat přímo z administrace.


Pěkné URL adresy základ

Pěkné adresy výrazně zvyšují šance na prosazení obsahu Vašeho webu ve vyhledávačích (google, seznam...). Uvedu příklad použití:

Normální url adresa fotografie:
http://www.domena.cz/image.php?id_foto=1&id_gallery=12

Výrazně lepší url adresa:
http://www.domena.cz/galerie/makro/babocka-admiral-1.html

Webové stránky jsou samozřejmě primárně pro lidi a i pro ně je druhá ukázková adresa o mnoho lepší, lépe zapamatovatelná a více vypovídající o obsahu stránky.


Plynulá změna pozadí pod fotografií 100 Kč

Různým fotografiím sluší různé pozadí. Závisí to hlavně na jejich tonalitě, světlosti a celkově na typu prezentované fotografie. Pokud bude nainstalován tento doplněk, bude pod fotografií umístěna šedá škála s 25 odstíny šedé (od bílé až po černou). Stačí přejíždět myší po jednotlivých částech proužku a pozadí celé stránky se bude měnit.


Podpis 500 Kč

Ať již budete vkládat podpis jako vodoznak do fotografie nebo se stane logem Vašeho jména, vždy jej využijete jako nezaměnitelnou značku pro Vaší práci. Vytvořím Vám psaný podpis, který bude Vašim fotografiím slušet. Vždy podpis dostanete v černé a bílé barvě, a to jak vektorovou podobu loga (pdf, eps), tak rastrový formát (jpg, průhledný png).

Podpisy | Michal Vitásek Podpisy | Martin Rak Podpisy | Viktor Mácha Podpisy | Marek KijevskýPřístup do vybraných galerií s heslem 200 Kč

Každý se chce občas s přáteli nebo s rodinou podělit o fotografie, které nezapadají do jeho prezentovaného portfolia (fotografie z dovolené, z různých oslav...). Řešením je zaheslovaná fotogalerie, která se chová stejně jako všechny ostatní galerie pouze s tím rozdílem, že pro otevření vyžaduje heslo. Jedné galerii můžete přidělit více hesel, a tak můžete regulovat přístupy různých lidí do jedné tajné galerie.


Responzivní web 2000 Kč

Responzivní webové stránky jsou stránky přizpůsobené zobrazení na mobilních telefonech a tabletech. Průměrný podíl mobilní návštěvnosti z celkové návštěvnosti je v prvni polovině roku 2015 již 30% a oproti roku 2014 činí nárůst návštěvnosti 200%. Společnost Google se navíc rozhodla podporovat správné mobilní zobrazení a od dubna 2015 preferuje responzivní weby v rámci výsledků vyhledávání.


Rozdělení na kategorie 200 Kč

Představte si situaci, kdy budete fotografie členit podle zemí nebo místa, kde byly pořízeny. Ve chvíli, kdy budete chtít vložit galerii s názvem roční období, tak tato bude vypadat mezi ostatními galeriemi jaksi nepatřičně a bude vznikat strukturní zmatek. Řešením jsou fotografické kategorie. Vytvoříte si nezávisle na galeriích kategorii roční období s podkategoriemi jaro, léto, podzim a zima a fotografie pak můžete zařadit např. do galerie Česká Republika a kategorie jaro. Výrazně to zpřehlední strukturu celé webové galerie.


RSS zdroj 100 Kč

Návštěvník si může tento zdroj vložit do své RSS čtečky a pak již nikdy neprošvihne nově vložené fotografie. Tento uživatel se pak bude pravidelně vracet v závislosti na novinkách, které budete vkládat.


Sdílení na Facebooku a Twitteru 100 Kč

V dnešní době vládnou ve virtuálním světě tzv. sociální sítě v čele s Facebookem a Twitterem. Je dobré být na těchto komunitních webech vidět, a proto byste měli návštěvníkům vašich stránek usnadnit sdílení vašich fotografií a textů. Zapnutím tohoto doplňku se pod jednotlivými fotografiemi a články objeví možnost publikování na facebooku a na twitteru.


Slideshow 150 Kč

Fotografie se střídají v samorotující prezentaci na černém pozadí. Na stránce se nenachází žádný rušivý text, a tak slideshow umožňuje divákovi vychutnat si Vaše fotografie opravdu naplno.


Štítky 100 Kč

Pomocí štítků můžete roztřídit Vaše články a zařadit je tak do různých kategorií. Štítky můžete používat jak v blogu, tak v novinkách. Jednomu článku můžete přidělit více štítků a jednotlivé štítky můžete navíc snadno barevně odlišit. Kategorizací textů usnadníte návštěvníkům orientaci na Vašich webovývh stránkách.


Twitter statusy 100 Kč

Máte vlastní twitter účet a rádi byste Vaši galerii nebo Váš blog doplnili (např. po straně pod menu) výpisem Vašich posledních statusů? Dnes to již není problém. Twitter tato data poskytuje ve formě xml výstupu a tento strukturovaný text lze zobrazovat i na vašich webových stránkách.


Uložení EXIF a IPTC dat 100 Kč

Fotografie většinou obsahuje kromě vlastních obrazových dat i data textová, která informují o způsobu vzniku konkrétní fotografie. Pro fotografy jsou většinou nejdůležitějšími hodnotami clona, čas a ISO. Funkce systému Azael dokáže tyto hodnoty (pokud jsou ve fotografii obsaženy) získat, uložit do databáze a následně zobrazovat pod fotografií. Pokud používáte některý z archivačních nástrojů jako je Zoner nebo Lightroom a fotografiím zde přiřazujete klíčová slova (IPTC data), pak systém z takovéto fotografie dokáže získat také tyto klíčová slova a přeuložit je do databáze (načítání klíčových slov z IPTC dat funguje pouze s aktivním doplňkem „Klíčová slova“).


Vodoznak 100 Kč

Někdy mají fotografové zájem chránit své fotografie poloprůhledným vodoznakem. Většinou se je od tohoto kroku snažím odradit, protože vodoznak v obrazu většinou ruší. Je-li však logo nebo vodoznakový popis zvolen uvážlivě, nemusí být jeho použití výhradně špatné. Vodoznak vložený do obrázku skriptem však není stoprocentní a Photoshopu znalí grafici dokáží vodoznak z fotografie odretušovat. Na to již ochrana neexistuje.


Vyhledávání 200 Kč

Při větším počtu fotografií může být obtížnější najít ve fotogalerii něco konkrétního, co zrovna návštěvník stránek hledá. Musíme tedy být vstřícní a nabídnout mu možnost vyhledávání. Zadáním hledaného výrazu do textového pole pak uživatel nalezne relevantní výsledky, bude spokojen a je větší naděje na jeho budoucí návrat.


Zavedení šifrovaného protokolu HTTPS 200 Kč + 25 Kč/měsíc

HTTP je způsob, kterým se na internetu přenášejí data. Tento přenos není chráněný a může být odposloucháván, sledován nebo měněn. HTTPS tento bezpečnostní problém řeší šifrováním dat mezi klientem a serverem. S HTTPS se Váš web bude navíc načítat rychleji a společnost Google se nechala slyšet, že od roku 2016 bude ve vyhledávání zvýhodňovat webové stránky, které používají šifrování HTTPS.

Screenshoty administračního rozhraní

Administrace galerií
Přehledný strom vložených galerií
Přehled fotografií v náhledech
Přehled fotografií v seznamu
Editor textů
Administrace knihy návštěv
Přehled uživatelů
Správa fotografické techniky
Barevné kategorie
Štítky
Hromadné nahrávání fotografií přes FTP
Správa uživatelů a jejich oprávnění