Popis funkčnosti systému Azael

Typy náhledů ve fotogalerii

Systém Azael může nabídnout různá typová řešení náhledů fotografií. Někdo preferuje úhlednost čtvercových náhledů i za cenu ztráty části obrazové informace, někdo naopak trvá na zachování poměru stran. Následující text Vám priblíží všechny možnosti, z kterých si jistě vyberete.

Čtvercové náhledy

Tato varianta vytvoří ze všech vkládaných fotografií čtvercové náhledy. Nezáleží na tom, zda původně byla fotografie fotografována „na šířku“ nebo „na výšku“. Dojde k ořezu a náhled nebude obsahovat celou fotografii.

Ořez náhledů na čtverec se nijak nedotýká původní fotografie. Ta je uložena bez jakýchkoliv změn a bez komprese.

U ořezu na čtverec si můžete vybrat dvě varianty a to variantu ořez zleva (levý horní čtverec fotografie) nebo ořez ze středu (centrální čtverec fotografie).

čtvercové náhledy - ořez zlevačtvercové náhledy - ořez ze středu

Automatický ořez na čtvercové náhledy nemusí v některých případech vyhovovat a náhled nemá tu správnou vypovídací a informativní hodnotu. Proto je v administraci v editaci fotografie dostupná funkce pro ruční ořez fotografie na čtverec. Pomocí této funkce si sami zvolíte, jak bude čtvercový náhled u vybrané fotografie vypadat.

Ruční ořez na čtvercové náhledy

Náhledy zachovávající poměr stran

V tomto případě nedojde k žádnému ořezu a náhled bude mít stejný poměr stran jako velká fotografie. Mohlo by se zdát, že je to ideální řešení, podíváme-li se však na řadu náhledů o různém poměru stran, bude stránka působit značně rozháraně.

Náhledy se zachováním poměru stran

Ohraničení náhledů

Existuje způsob, jak rozhárané náhledy s různými poměry stran trošku zpřehlednit a „učesat“ jejich zobrazení. Každý náhled uzavřeme to čtvercového rámečku a tím celkový ráz galerie urovnáme.

Ohraničení náhledů

Do čtvercových rámečků můžeme samozřejmě uzavřít také čvtercové náhledy.

Ohraničení čtvercových náhledů

Screenshoty administračního rozhraní

Administrace galerií
Přehledný strom vložených galerií
Přehled fotografií v náhledech
Přehled fotografií v seznamu
Editor textů
Administrace knihy návštěv
Přehled uživatelů
Správa fotografické techniky
Barevné kategorie
Štítky
Hromadné nahrávání fotografií přes FTP
Správa uživatelů a jejich oprávnění