Popis funkčnosti systému Azael

Záloha webu

Záloha se skládá ze dvou kroků. Prvním krokem je záloha dat z FTP (tj. záloha souborů) a druhým krokem je záloha databáze mysql.

Záloha dat z FTP

Nejprve se musíte k FTP připojit, jak na to Vám poradí téma nápovědy „Jak se připojit k FTP“. Nyní jste se připojili k serveru vašeho poskytovatele webhostingu. Všechny soubory, které zde najdete, tvoří strukturu vašeho webu. Nic nemažte, pokud si nejste 100% jisti, že chybějící soubor(y) nezpůsobí chyby na vašich stránkách. Všechny soubory a adresáře zkopírujte na váš pevný disk do adresáře, který nazvete např. „zaloha_09_09_18“ (rok_mesic_den) nebo jakkoliv jinak. Dbejte na to, abyste se v zálohách vyznali. V tuto chvíli byste měli mít zálohovanou fyzickou část webu.

Záloha databáze MySQL

Na adrese http://mysql.vasedomena.cz (pokud používáte hosting společnosti cybers, pokud používáte jiný hosting může být adresa jiná) se nachází nástroj pro online správu MySQL databáze MyADMIN. Přihlaste se pomocí vašeho uživatelského jména a hesla (toto jsou jiné údaje než pro přístup do administrace a sdělí Vám je váš webmaster nebo tvůrce stránek). Vlevo vyberete databázi, kterou chcete zálohovat. Horní lišta sestává z menu, které obsahuje následující položky: Struktura, SQL, Vyhledávání, Dotaz, Export, Import a Úpravy (různé verze MyADMINa mohou být trošku rozdílné, popř. je menu např. anglicky). Nás zajímá tlačítko „Export“. V nastavení exportu databáze kliknete na „Vybrat vše“, to vám vybere všechny tabulky v databázi, dále na „zazipováno“, to nastaví uložení databáze do souboru ve formátu zip a nakonec potvrdíte spodním tlačítkem (jednotlivé kroky viz obrázek). Tento databázový soubor uložíte k záloze souborů, do adresáře, který jste vytvořili v první části zálohování.

Záloha webu

Celý proces může trvat jen několik minut, ale hodně záleží na rychlosti vašeho připojení k internetu, na stabilitě serveru a samozřejmě na objemu dat, které zálohujete. Pokud budete mít na serveru velké soubory nebo několik tisíc fotografií (v kombinaci s pomalým připojením), připravte se, že záloha může běžet i několik hodin. Aby mohl být web obnoven ze zálohy, musí být korektně provedeny oba kroky zálohy, tedy jak stažení souborů a adreářů z FTP, tak export databáze MySQL.

Screenshoty administračního rozhraní

Administrace galerií
Přehledný strom vložených galerií
Přehled fotografií v náhledech
Přehled fotografií v seznamu
Editor textů
Administrace knihy návštěv
Přehled uživatelů
Správa fotografické techniky
Barevné kategorie
Štítky
Hromadné nahrávání fotografií přes FTP
Správa uživatelů a jejich oprávnění